icerige gec

Sevgililer Günü için çıkacak virüslere dikkat

Şubat 9, 2009 yazan Sayid

Gizli hayranlar. Çeşitli çukulatalar. İç çamaşırları. Sevgililer gününü kim sevmez ki?

Heralde sevgililer gününü, bilgisayarınıza bir sürü kötü amaçlı yazılım eklemek için romantizm vaatleri veya yasak aşk heyecanınızdan faydalanmak isteyen bilgisayar korsanlarından daha çok seven yoktur.

Symantec sevgililer gününün kötü amaçlı yazılım üreticileri tarafından nasıl yıllarca kullanıldığını tarihteki örnekleriyle anlatarak uyarıyor.

Aşka yönelik en önemli kötü amaçlı kod saldırısı heralde 2000 yılı mayıs ayında epostalarla yayılmaya başlayan ILOVEYOU (diğer bir ismiyle LOVELETTER) saldırısıdır. O zamanlar bilgisayar kullanıcıları "Biri sizden hoşlanıyor" veya "İlk görüşte aşk" gibi eposta konu başlıklarına alışık değildiler. Sonucunda da milyonlarca kullanıcı epostada ekli olan ValentineCard.exe dosyasına çift tıklamıştı. Eposta ile çok hızlı şekilde yayıldığı için virüsün zararı büyük olmuştu. Bulaştığı her makinada binlerce dosyayı bozmuştu. Internet'e bağlı olan tüm bilgisayarların %10'u bu virüsten etkilenmişti. Toplam hasar 5.5 milyar dolar olarak tahmin ediliyordu.

O zamandan beri hala aşk+virüs endüstrisinde işler devam ediyor. Çıplak ünlülerin fotoğraflarını görme vaatleri (çıplak Anna Kournikova resimleri vaat edeni hatıralyın) kötü amaçlı kod yaratıcılar için bir başka vurgun olmuştu ve hala pek çok eposta virüsü alıcaların virüslü dosyayı çalıştırması için "Gizli bir hayranınız var!" türünde konu başlıkları kullanıyor.

Bu tip aldatmacalara artık çok az kişi kanar diye düşünebilirsiniz fakat Sevgililer Günü ile ilgili saldırılar hala etkisini koruyor. Geçen sene Storm virüsü çıkışının ikinci senesinde de Sevgililer gününü kullandı. Muhtemelen önümüzdeki hafta 3. senesinde de kullanacak.


Kısaca, sevgililer gününde gelen cazip epostaların arkasında bilgisayarınızdaki dosyalara zarar vermek isteyen programların olabileceğini unutmayın.

Kaynak: http://tech.yahoo.com/blogs/null/118755
Ref: http://forums.symantec.com/t5/Malicious-Code/Love-Hurts/ba-p/386318#A237

Yorumlar

5.5 milyar doLar ne demek ya

Ekim 21, 2009 yazan andre1, 8 yıl 18 hafta önce
Comment: 353

5.5 milyar doLar ne demek ya hemde 2000 yılında yazık olmuş

Ellerine ne geçiyor

Ağustos 29, 2009 yazan yarenay, 8 yıl 25 hafta önce
Comment: 343

Ellerine ne geçiyor anlamıyorum, en iyisi tanımadıgımız kısılerden gelen e-postalara bakmamak.Bilgilendirme için teşekkürler